لیزر دایود

لیزر دایود (diode)

لیزر دایود یکی از پرکاربردترین و موثرترین لیزرهای مورد استفاده برای رفع دائمی موهای زائد بدن و صورت است. و برای انواع تیپ پوست های شش گانه از روشن تا تیره مناسب است. لیزرهای دایود متفاوت از دیگر لیزرهای الکساندریت، ان دی یاگ ، IPL  که بر پایه تحریک فلاش لامپ کار می کنند از منابع نوری استفاده میکند و  نسبت به دستگاهای دیگر لیزر، ساختاری مجتمع تر و سبک تر دارد.

این لیزر به صورت پالسی و با طول موج های ۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتر عمل  میکنند . جذب این طول موج در ملانین تاحدی کمتر از لیزرهای الکساندریت و بیشتر از  ان دی یاگ و IPLها می باشد، و می تواند در عمق بیشتری از پوست نفوذ کنند و میزان بیشتری در فولیکول مو جذب گردند و متعاقباً اثر حرارتی و نابود کنندگی بیشتری را در مرکز فولیکول و سلولهای بنیادی رشد مو، نسبت به الکساندریت ایجاد نمایند.

به علت عمق نفوذ بالاتر طول موج لیزر دایود  بالطبع درد بیشتری در دستگاهای نسل قدیم وجود داشت ، ولی به مرور با ارتقای دستگاهای نسل جدید، شیوه تابش در لیزر دایود بصورت متناوب و سریع تر شد و همچنین سیستم های خنک کنندگی قوی تر نیز به دستگاهها اضافه گردید که منجر به کاهش چشمگیر درد در حین لیزر شد

در دستگاههای جدید لیزر دایود ، انرژی مورد نیاز بصورت تقسیم شده و به صورت متناوب به سطح پوست تابیده میشود و ریشه مو آرام آرام گرم میشود، در همین حین سطح پوست بوسیله سیستم های خنک کننده  سرد میماند و مانع گرم شدن ، سوختن و یا احساس درد میشود.

فواید لیزر دایود

مزایای لیزر دایود نسبت به لیزرهای الکساندرایت و دیگر لیزرها 

 • دارای عمق نفوذ بیشتر نسبت به الکساندرایت
 • کاهش رسیک به خاطر پالس یکنواخت
 • خنک سازی قوی سطح پوست
 • مورد استفاده در پوست های تیره

مقایسه لیزر دایود با دیگر دستگاههای لیزر موهای زائد

 • طول موج لیزر دایود نزدیک به طول موج طیف پایین مادون قرمز (۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتر) می باشد. و این به این معناست که طول موج آنها دارای عمق نفوذ بیشتری در درم بوده و درصد بیشتری از آن به فولیکول می رسد.
 • جذب آن در ملانین به نسبت  ان دی یاگ و IPL بسیار بیشتر بوده و تاحدی کمتر از لیزرهای الکساندریت می باشد.
 • به خاطر داشتن سیستم کولینگ و خنک کننده ی قوی ، احتمال سوختگی کمتری نسبت به دیگر لیزرها به ویژه الکساندرایت دارد
 • پالس یکنواخت و خنک سازی سطحی عوارض احتمالی لیزر موهای زائد را به حداقل ممکن میرساند
 • به علت استفاده از تکنولوژی نیمه هادی در ساخت آنها نسبت به دیگر لیزرهای دارای فلاش لامپ به راحتی قابل حمل بوده، و مقاومت بیشتری را در برابر ضربه و تغییرات از خود نشان می دهند.
 • دارای طول عمر بیشتری نسبت به دیگر لیزرها میباشد.
 • برای پوست های تیره بر خلاف لیزر اکساندرایت گزینه ی مناسبی ست
 • به علت سرعت شات بسیار بالا در آنها برای استفاده در مساحت های بزرگ بسیار مناسبند.

عوارض لیزر diode

با اینکه میزان عوارض لیزر دایود بسیار کم است اما عملا استفاده از هیچ دستگاهی بدون عوارض نبوده و بنابراین استفاده ی مکرر از آن ممکن است بصورت محسوس یا نامحسوس عوارضی هرچند اندک داشته باشد. این شرایط برای پوست های مختلف افراد متفاوت است و کسانی که پوست های حساس تری دارند نسبت به عوارض لیزر دایود واکنش بیشتری نشان می دهند.

البته این عوارض مختص به لیزر دایود نمیشود و بصورت عمومی برای همه ی انواع لیزر محتمل هست . ولی به صورت کلی موارد زیر را میتوان به عنوان عوارض لیزر موهای زائد با لیزر عنوان کرد:

 • خارش: یکی از دلایلی که خارش در سطح پوست بعد از لیزر درمانی ایجاد می شود، از بین بردن سطحی از فولیکول های مو است که با خالی شدن جای آن ایجاد خارش افزایش می یابد. توصیه می شود که در صورت بروز این عارضه، هرگز با دست محل را خارش ندهید زیرا امکان ایجاد لکه های پوستی وجود دارد.
 • التهاب پوستی: برخی از پوست های حساس در هنگام استفاده از دستگاه لیزر دایود ممکن است از چند ساعت تا چند روز دچار التهاب پوستی شوند که این التهاب طبیعی ست و  بعد از مدتی از بین خواهد رفت. حتی با استفاده از پمادهای ضد التهاب و ترمیمی بعد از لیزر میتوان به سرعت التیام التهاب کمک شایانی کرد
 • تغییر در رنگدانه ها: مشاهده شده است که در برخی از افراد بعد از جلسات لیزر درمانی، رنگدانه های پوستی تغییر پیدا کرده و ایجاد لکه خواهند کرد. بسته به پوست و واکنش بدن فرد ممکن است این لکه ها دائمی یا موقت باشند.

تعداد در صد کمی از افراد دچار عوارض لیزر می شوند و عموما از ۵ درصد تجاوز نمی کنند اما توصیه میشود قبل از انجام عمل لیزر درمانی برای رفع مو های زائد بدن سوابق بیماری های قبلی و واکنش های بدن خود را برای پزشک متخصص پوست و مو تشریح نمایند تا از هرگونه عوارض جانبی پیشگیری شود

تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت

همانطور که پیش تر اشاره شد یکی از تفاوت های لیزر دایود با الکساندرایت در طول موج آنهاست که لیزر دایود نفوذ بیشتری دارد و حرارت بیشتری ریشه ی مو را تحت تاثیر قرار میدهد. بر همین اساس لیزر دایود بر روی موهای تیره بسیار موثر است و بر خلاف لیزر الکساندرایت که بر موهای روشن و باریک تاثیر خوبی دارد برای رفع موهای کرکی و نازک گزینه ی مناسبی نمیباشد. البته برای گرفتن نتیجه ی مناسب از لیزر دایود تنظیم درجه مناسب دستگاه بسیار حائز اهمیت است.

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد کدام است؟

 • رشد موهای زائد نگرانی روانی مشترکی بین خانم‏ها و آقایان می ‏باشد. معروف‏ترین سیستم حذف موهای زائد الکساندرایت و دایود هستند که مزایا و محدودیت ‏های خاص خود را دارند.

لیزر دایود در مقابل لیزر الکساندرایت،کدام یک عملکرد بهتری دارد؟

 • تکنولوژی حذف موهای زائد روز به روز در حال پیشرفت و بهبودی است و تاکنون انواع سیستم ‏های جدید وارد بازار شده‏ اند. تمامی این لیزرها در راستای کاهش رشد موهای زائد به طور دائم طراحی می ‏شوند.

بهترین دستگاه لیزر بدون درد

میزان آستانه تحمل درد و حساسیت پوست در افراد مختلف متفاوت است. برای هر دو دستگاه 33% دایود 755 نانومتری و 35% الکساندرایت 755 نانومتری تفاوت عملکردی تخمین زده شد. یعنی نتیجه‌گیری مراجعه‌ کنندگانی که از دستگاه الکس استفاده کردند تنها 2% بیشتر بوده است.بنا براین در انتخاب بهترین دستگاه لیزر بدون درد می توان گفت: میزان تحمل درد تقریباً در هر دو دستگاه یکسان است اما لیزر دایود کمی قابل تحمل‏ تر می ‏باشد.

بهترین لیزر برای موهای نازک

در نهایت مطالعات و بررسی‏ ها نشان داد که لیزر دایود 755 نانومتری برای حذف موهای زائد بسیار مناسب است. اثرگذاری و ایمنی دستگاه دایود به اندازه الکساندرایت می‏ باشد. در برخی موارد لیزر دایود بر روی موها کرکی و نازک بسیار تأثیر مثبتی داشت و در موارد دیگر تغییر خاصی ایجاد نکرد. بنابراین در لیزر دایود برگشت و افزایش رشد مو وجود ندارد.

حال چگونه تشخیص دهیم لیزر دایود بهتره یا الکساندرایت؟

مهم‏تر از انتخاب نوع دستگاه، انتخاب مرکز لیزر مناسب و اپراتور حرفه‏ ای است. فرد متخصصی که بداند با توجه به رنگ مو و نوع پوست شما کدام طول موج بهتر است بسیار اهمیت دارد.

 • پوست شما تیره است؟ لیزر دایود را انتخاب کنید.
 • پوست شما روشن است؟ لیزر الکساندرایت را انتخاب کنید.
 • نگران درد هستید؟ لیزر الکساندرایت را انتخاب کنید.
 • برای موهای ضخیم مانند زیربغل یا بیکینی لیزر دایود بهتر است.
 • برای موهای رنگی مانند افرادی که بور هستند لیزر الکساندرایت بهتر است.
 • نواحی سایز بزرگ مثل پشت کمر یا ران ها را با دایود لیزر کنید.

برای ازلاعات بیشتر در مقالات بعدی با یانی طب لیزر همراه باشید.

جهت مشاوره و خرید با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمائید

شماره تماس : 09137106334 مهندس حدادی

شماره تماس دفتر : 01332130526

وهمچنین میتوانید از طریق زیر با ما در ارتباط باشید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیازدهی)